четвртак, 5. јануар 2017.



Izreke: Kocka je bačena


cezar
Izreka “Kocka je bačena” (lat. Alea iacta est!) tradicionalno se pripisuje slavnom političaru i vojskovođi Gaju Juliju Cezaru (100. – 44. pr. Kr.).
Cezar je bio rodom iz ugledne patricijske obitelji. U mladosti je bio nejak i slabašna rasta, no to ga nije spriječilo da postane istaknuti govornik i političar, a kasnije i hrabri vojskovođa. Jednom su ga tako u mladoj dobi zarobili pirati, a kad su ga za cijenu od 50 talenata pustili na slobodu, Cezar je za njima organizirao potjeru te ih je uhvatio i osudio na smrt razapinjanjem na križ.
Kad je odrastao, Cezar je u Rimu obnašao razne visoke političke dužnosti, a neko je vrijeme bio zadužen i za organiziranje gladijatorskih igara u poznatoj rimskoj areni (Circus Maximus). Ipak, s ekonomske strane Cezaru očito nije dobro išlo pa je s vremenom nagomilao jako velike osobne dugove, u iznosu od čak nekoliko stotina zlatnih talenata, što je tada bila jako visoka svota.

Kako bi vratio dugove, ali i stekao moć i slavu, Cezar se okrenuo vojničkoj karijeri. U Španjolskoj je kao general (propretor) vojnim osvajanjima i porobljavanjem tamošnjih naroda stekao silno bogatstvo, pa kad se vratio u Rim otplatio je sve dugove. S Krasom i Pompejem 59. god. pr. Kr. sklopio je prvi trijumvirat te su njih trojica postali najmoćniji ljudi tadašnjeg Rima.
58. god. pr. Kr. Cezar je otišao ratovati u Galiju (današnju Francusku) te je vodio žestoke vojne kampanje protiv Gala koji su bili hrabri i smioni ratnici. No zahvaljujući snazi svojih legija i osobnom vodstvu, Cezar ih je nakon sedam godina uspio pobijediti i pokoriti, mnoge od njih pobivši ili bacivši u ropstvo. O svemu tome pisao je u svojim poznatim Komentarima o Galskom ratu (Commentarii de bello Gallico).
rimska vojska
Kad je Cezaru istekao mandat u Galiji, senat ga je pozvao da se vrati u Rim, ali bez vojske. Naime, Cezar je postao jako utjecajan i omiljen među svojim legijama koje su ga cijenile kao hrabrog i sposobnog vojskovođu. Osim toga zahvaljujući osvajanjima i pljačkanjima pokorenih naroda, Cezar je svojim vojnicima omogućio bogaćenje jer je svaki dobivao određeni postotak plijena. Sve su to bili razlozi Cezarove velike popularnosti među vojnicima koji su mu bili iznimno odani jer je u ono vrijeme odanost generalu bila važnija nego odanost državi.
Nakon što je tijekom porođaja umrla Cezarova kćer Julija, inače Pompejeva žena, Pompej se od njega počeo udaljavati. Prije toga je u jednog od bitaka poginuo i Kras pa se tako njihov trijumvirat praktički raspao. Pompej se sada želio “riješiti” Cezara koji je imao veliki utjecaj i karizmu.
Senat je bio pod utjecajem Pompeja pa mu je zato, kako je već rečeno, naložio da se vrati u Rim sam, bez vojske. No Cezar je znao da bi njegov dolazak bez vojske značio njegovu sigurnu smrt. Zato je sa sobom u Rim poveo jednu legiju, Legio XIII Gemina, a kad je prelazio rijeku Rubikon sjeverno od Rima, navodno je rekao: Alea iacta est!, odnosno Kocka je bačena. To je značilo da prošao točku s koje više nema povratka; ili će pobijediti ili umrijeti.
Danas se ta izreka koristi kako bi se istaknule neke kritične situacije, tj. one kada su neminovni neki sudbonosni događaji.
Kad se Cezar pojavio u Rimu sa svojom vojskom, Pompej i dio senata su pobjegli iako su imali više vojnika nego Cezar koji je tada imao samo jednu legiju. Tako je počeo građanski rat između Cezara i Pompeja. Cezar je u bitkama koje su uslijedile pobijedio Pompejevu vojsku te je Pompej ubijen u Egiptu. Cezar je uskoro postao diktator Rima, odnosno jedini stvarni vladar. Njegova diktatura označila je kraj vladavine senata i početak carstva. Iako je Cezar kasnije ubijen u atentatu, Rimska Republika je 27. god. pr. Kr. i formalno postala Rimsko Carstvo.

Нема коментара:

Постави коментар