Projekt Plava knjiga ( Project Blue Book), američki znanstveni projekt koji se bavio sustavnim istraživanjem fenomena NLO-a po nalogu Američkog ratnog zrakoplovstva. Naslijedio je prethodna dva vladina projekta, Projekt Sign iz 1947. i Projekt Grundge s kraja 1948. godine.
Istraživački program imao je dva cilja: utvrditi predstavljaju li NLO-i prijetnju nacionalnoj sigurnosti, i analizirati izvješća povezana s viđenjima NLO-a. Projekt je započeo 1952., a prekinut je 1969. godine nakon Condonovog izvješća.
Vladin istraživački program poznat pod nazivom Projekt Plava knjiga nadovezao se na prethodna dva projekta koja je organizirala vlada SAD-a kako bi istražila potencijalnu prijetnju državnoj sigurnosti od strane NLO-a. Prvi projekt koji je započeo pod vodstvom generala Twining i uz suradnju civilnog savjetnika dr. Josefa Allen Hyneka, prekinut je negdje između prosinca 1948. i veljače 1949. godine kada je vlada pokrenula Projekt gunđanje (Project Grundge). Novim projektom je upravljao satnik Edward Ruppelt, a jedan od sudionika opet je bio Hynek.
Nezadovoljna njihovim radom, vlada je krajem 1949. godine prekinula projekt. Satnik Ruppelt je tada pozvan da pokrene novi projekt i dodijeljeno mu je dodatno osoblje i nova financijska sredstva. U travnju 1952. projekt je dobio novo ime: Plava knjiga.
Ruppelt je osigurao pomoć dr. Hyneka, savjetnika zrakoplovstva za astronomiju, rasporedio je vojne radare dijem SAD-a, nabavio je napredne kamere koje omogućuju snimanje boje spektra nekog objekta, kako bi se lakše moglo usporediti radi li se o zrakoplovu, zvijezdi ili meteoru, i dao ih je postaviti u zemaljske postaje i u zrakoplove. Također, odbacio je frazu leteći tanjur i popularizirao izraz neidentificirani leteći objekt (NLO).
Krajem 1952. porastao je broj viđenja NLO-a što je zabrinulo administraciju predsjednika Trumana, Pentagon i CIA-u. U siječnju 1953. organiziran je Znanstveni savjetodavni forum o NLO-ima, poznat kao Robertson Panel.
Godine 1954., Ruppelt je smijenjen, a rukovodstvo nad projektom preuzeo je satnik Charles Hardin, koji je odbacivao mogućnost postojanja NLO-a. Dvije godine kasnije šef projekta postaje satnik George T. Gregory koji je nastavio anti-NLO politiku. Godine 1958. šef projekta postao je bojnik Robert J. Friend. Smijenio ga je bojnik Quintanilla 1963. godine.
Dana 9. siječnja 1969. dr. Condon sastavio je tzv. Condonovo izvješće u kojem predlaže obustavu rada na istraživanju NLO fenomena smatrajući kako za to ne postoji nikakvo znanstveno utemeljenje. Na osnovu zaključka tog izvješća vlasti su 17. prosinca 1969. službeno ukinuli Projekt.
Procurio je još jedan video na kojem se vidi kako znanstvenici vrše eksperimente nad vanzemaljcima, pogledajte sami:
Нема коментара:
Постави коментар