четвртак, 24. децембар 2020.

FRANCUSKA: VLADA ODUSTAJE OD ZAKONA O OBAVEZNOJ VAKCINACIJI

 FRANCUSKA: VLADA ODUSTAJE OD ZAKONA O OBAVEZNOJ VAKCINACIJI

Vlada Francuske je htela neprimetno da provuče zakon o obaveznoj vakcinaciji. Ustvari, zakon bi podrazumevao da svi oni koji se ne vakcinišu može im se uskratiti korišćenje javnog prevoza, odlazak u bioskope, odlazak na posao…Ovakav predlog zakona od strane francuskog premijera Jean Castex-a je izazvala veliku buru u javnosti gde se u glas govorilo o sanitarnoj diktaturi. Zbog toga se sinoć u dnevniku u 20h na prvom kanalu TF1 pojavio ministar zdravlja Olivier Veran.

Predlog zakona je iznenađenje za mnoge prenosi francuski Le Figaro, uključujući i vladu, koji je stvorio polemiku. Premijer Jean Castex, predstavljen u ponedeljak u Savetu ministara, tekst koji uspostavlja „trajni režim upravljanja vanrednim situacijama u zdravstvu“ podnet je nekoliko sati kasnije, po ubrzanom postupku, u Narodnoj skupštini. Cilj teksta je, prema vladinom portparolu Gabrijelu Attalu, bio da se „pripremi za kraj vanrednog zdravstvenog stanja 1. aprila 2021. godine“ i „uspostavljanje održivog pravnog okvira u suočavanju sa zdravstvene krize “.

Ali suočena sa negodovanjem opozicije, s desne i leve strane, vlada je glasom Olivijer Veran-a, ministra zdravlja, odlučila da povuče kontroverzni zakon. On je to najavio u utorak uveče, u dnevniku “20 sati” na kanalu TF1. „Vakcinacija neće biti obavezna. To je loša polemika koja dolazi sa “Rassemblement natnal” (stranka Marine Le Pen). U kontekstu koji poznajemo, vlada će predložiti odlaganje teksta za nekoliko meseci “, rekao je ministar. Ministar je rekao da je vlada htela da donese zakon za neke eventualne buduće sanitarne krize a ne za ovu.

Ako je to loša polemika kako je rekao sinoć ministar, zašto je predlog zakona odmah povučen i zbog čega je on požurio da se obrati Francuzima?

Ako je Jelisejska palata u utorak ujutro uveravala da „ovaj zakon ima za cilj izgradnju opšteg okvira koji predviđa buduće krize“ i da odgovori „na zahtev parlamenta“, nekoliko članova zakona kao i njegov raspored – u punoj parlamentarnoj pauzi i nekoliko dana pre Božića – pokrenule su raspravu i zabrinutost. Da li bi vlada mogla da ograniči slobode onima koji odluče da se ne vakcinišu protiv Kovida-19? Da li bi vakcina bila neophodna za ulazak na određena mesta? Da li bi ovo mogao biti način da se vakcinacija učini obaveznom, uprkos raspravi u Parlamentu krajem decembra o ovom pitanju? Da li bi račun doveo do stvaranja „ličnih podataka koji se tiču zdravlja pojedinaca, ako je potrebno bez njihovog pristanka“?

Prema ovom tekstu zakona, „premijer može (…) da kretanje ljudi, njihov pristup prevoznim sredstvima ili određenim mestima, kao i obavljanje određenih aktivnosti uslovi prezentaciji rezultata testa kojim se utvrđuje da osoba nije zaražena nakon preventivnog tretmana, uključujući primenu vakcine ili kurativnog tretmana“. Ovo je tekst koji je izazvao negodovanje opozicije i veliku buru u javnosti.

Broj dva stranke republikanca, Guillaume Peltier, snažno je reagovao na Tviteru: „Šta to Emmanuel Macron krije? Naivno sam verovao da je u našoj domovini poštovanje sloboda pravilo, a ograničenja izuzetak. Tako bi izvršna vlast imala svu moć da suspenduje naše slobode bez parlamentarne kontrole? Nezamislivo.”

Za pravni odbor francuskog Senata nije prihvatljivo da se takve odluke donose dekretom, a da se o njima nikada ne raspravlja u parlamentu. Senat je samo „obavešten“ prema predlogu zakona. „Držanje zaraženih ljudi u izolaciji ili kontaktima u karantinu predstavlja lišavanje slobode jer Parlament to mora ispitati!“ », rekao je Francois-Noel Buffet.

Iznad svega, čini se da je ovaj predlog zakona u suprotnosti sa opredeljenjem izvršne vlasti. „Ne verujem u obaveznu vakcinaciju za ovu vakcinu“, izjavio je Emmanuel Macron tokom intervjua za digitalni medij Brut pre nekoliko nedelja. Čemu onda ovakav preokret?

Nekoliko ministara i zvaničnika većine izjavama pokušava da “ugasi nastali požar” i ublaži strahove Francuza,. „Ne, vakcinacija protiv Covida neće biti obavezna“, ponovio je predsednik poslanika LREM-a Christophe Castaner.

Tekst „uopšte nije tu da bi se stvorila izuzetna ovlašćenja za vladu“ „ili da bi se održalo vanredno stanje, on je tu da bi ojačao naše upravljanje krizama“, argumentovala je ministarka javne službe, Amelie de Montchalin. „Biće naravno debate, biće sve što treba razjasniti“, uveravala je javnost u izjavi za CNews. Sinoć je Olivier Veran privremeno okončao polemiku povlačenjem teksta zakona. I, kao što je često slučaj, hoće li privremeni postati definitivan? Činjenica da je Francuska prva zemlja koja je pokušala da provuče ovakav zakon. Za sada nije uspelo.

Нема коментара:

Постави коментар